HISTORIE

Odbor Klubu českých turistů je součástí Tělovýchovné jednoty Horní Datyně. Tato vznikla 6.4.1919. V průběhu let nesla název Dělnická tělovýchovná jednota, Federace DTJ, Jednota proletářské tělovýchovy, TJ Sokol po dnešní Tělovýchovnou jednotu. Dlouholetá a prospěšná činnost TJ vedla k hledání nových přitažlivých forem pro mládež a příznivce tělovýchovy. Turistická činnost byla jednou z náplní. Od roku 1959 ji organizoval člen výboru p. Oldřich Kochan. V roce 1962 byl ustaven oddíl pod vedením Klementa Jaterky a Táni Fajkusové. Oficiální ustavení odboru turistiky proběhlo v r. 1963. Za tehdejší OV svazu turistiky byl přítomen p. Květoslav Polomský, dnes už bohužel nežijící, legenda frýdecké, beskydské i české turistiky. V prvním výboru byli Jan Sládek, Bohuslav Slíva, Ladislav Špetík, Jan Slíva, Arnošt Daňa.

Obětavým rádcem, pomocníkem a organizátorem mladých turistů byl po dlouhé roky p. Jan Kuchař st.

Důležitým mezníkem bylo zahájení výstavby turistické chaty v Beskydech pod Trávným na Morávce 12. 5. 1962, která se stala věcí všech členů výboru, TJ a mnoha občanů obce. Vzniklo dílo podporující činnost celé TJ, zejména turistů, využívané občany a turisty místními i z celé republiky, a to dodnes. Turistická činnost se rozběhla naplno. Beskydy, díky vlastní chatě byly naše. A turisté se začali dívat dál.

Doslova všechny druhy turistiky našly uplatnění - pěší, vysokohorská, vodní , cyklo, auto a moto, lyžařská, v posledních letech také speleoturistika, neboli jeskyňářství. Orientační přehled je zpracován v tabulce.

V roce 1965 se v Beskydech na Bílém Kříži konal celostátní zimní turistický spartakiádní sraz. Obdivovali jsme dovednosti zkušených turistů při lyžařských přejezdech a táboření. Na turistickém semináři na Konečné jsme postavili první iglů. Toto nás podnítilo k prvnímu velkému lyžařskému přejezdu s bivakováním v Jeseníkách v lednu 1966.

Zprávy o tehdy nové akci - zimním táboření na Klíči u Nového Boru, které vzniklo v r. 1962 rozhodly. V zimě 1967 byl uspořádán zimní tábor v sedle Smrku. Z těchto tradic vyrostla a v tomto momentu se začala psát historie zimního táboření „Klondyke" v Beskydech.